Eesti Biogaasi Assotsiatsioon on saanud Euroopa Liidu rahastatud projektide GreenMeUp ja BEST ACE partneriks ja kaaskorraldajaks. Projektide eesmärk on hinnata biogaasi turu olukorda Eestis ja uurida, milliste meetmetega on võimalik taastuvenergia osakaalu suurendada, et vähendada kasvuhoonegaaside heidet 2030. aastaks.
GreenMeUp on Euroopa Liidu programmi „Euroopa horisont“ projekt, mille eesmärk on soodustada laiemat biometaani kasutuselevõttu Euroopa energia- ja transpordisektoris, sealjuures kaotades biometaanituru erinevused Euroopa Liidu liikmesriikide vahel ning vähendades sõltuvust maagaasist.
https://www.greenmeup-project.eu/
Projekti ettekanne: eestikeelne | ingliskeelne

BEST ACE on Euroopa territoriaalse koostöö (täpsemalt Interreg) programmi poolt rahastatud projekt, töötamaks välja kohaliku biometaani käsitlev tegevuskava, et arendada nelja suuremat alavaldkonda: kaugveo transport, meretransport, vesiniku tootmine ja maagaasivõrgustik.
https://interreg-baltic.eu/project/best-ace/
Projekti ettekanne: eestikeelne

Anno 2023 on Eesti biogaasi valdkond teelahkmel, kas jääda toppama ja tarduda maagaasi hinna prognoosimatuse müüri ees või areneda edasi. Tegelikult valikut ei ole. Euroopa leelotab rohepöördest ja ringmajandusest, vesinikust ja elektrisõidukitest. Eestis on piisavalt ressurssi, et asendada poole peale kukkunud fossiilse imporditud maagaasi tarbimine kodumaise taastuvkütuse biometaaniga.
Väikesemahulisel biogaasi tootmisel on takistuseks tihti olematu kohapealne tarbimine soojuse ja elektri koostootmise näol. Puhastamiseks biometaaniks on biogaasi kogused tihti väikesed ja maagaasi torust eemal oleva biometaani kokku surumine 250 bar’ise rõhu alla on samuti kulukas. Lahenduseks on biometaani veeldamine ja siis on selle transport, ladustamine ja kasutamine oluliselt efektiivsemad ja paindlikumad. Aga on keegi väikesemahulist, aastas alla 5 mln Nm3 biometaani koguse veeldamise tehnoloogiat reaalses elus näinud?
Vesinikul on kindlasti oma koht juhitamatu taastuvenergia salvestajana, mis peab samuti oluliselt suurenema, et rohelise ehk taastuvatest allikatest muundatud vesiniku osakaal kogu maailma vesiniku tarbimises suureneks praeguselt 5% osakaalult oluliselt suuremaks. Samas on vesinikku võimalik salvestada ka maagaasi torustikus ja tõsta sellega maagaasi kütteväärtust. Sellest räägib Euroopa Vesiniku Teekaart. Aga on keegi vesiniku sisestamist maagaasi torru reaalses elus juba näinud?
Biometaani saab kasutada Eestis välja töötatud Elqogen tahke oksiidses kütuseelemendis elektri ja soojuse koostootmiseks, 60% elektrilise kasuteguriga. On keegi sellist biometaanil töötavat kütuselementi reaalses elus näinud? Eestis ei ole täna platvormi, kus biometaani ja vesiniku huvilised kokku saaksid, et kaardistada takistused ja leida ühishuvid mõlema valdkonna edendamiseks. Eesti Biogaasi Assotsiatsioon (EBA) loob selleks Biometaani ja Biovesiniku Foorumi, mis võiks kujuneda infovahetuse platvormiks, kus kaardistatakse ühishuvid ja edendatakse biometaani ja biovesiniku valdkondi, koos parima Euroopa sellekohase teadmise maaletoomisega.
Muu maailma parima teadmise maale toomiseks on EBA-l tekkinud võimalus. Nimelt osaleb EBA rahvusvahelistes projektides (BEST-ACE & GreenMeUp, vt. loe ülalt nende projektide kohta), mille raames on plaan Biometaani ja Biovesiniku Foorum ellu kutsuda ja Foorumi liikmetele teha muuhulgas õppereise tutvumaks väikesemahulise biometaani veeldamise tehnoloogiatega, biometaani kasutava kütuseelemendiga ning samuti rohelise vesiniku tootmise ja maagaasi torru sisestamise võimalustega Euroopas. Foorum on parimate uusimate teadmiste ja kogemuste vahetamise koht, nii virtuaalselt kui reaalses elus õppereisidel osalemise kaudu. Foorum võimaldab kaasa rääkida gaasiliste kütuste valdkonna arendamisel. Kõik, kes tahavad saavad protsessis kaasa rääkida, esitada küsimusi või lihtsalt kuulata – valik on Sinu. Kartma ei pea ka seda, et see röövib Sinu väärtuslikku aega, ei kindlasti mitte.
Parimas koostöömeeles!
Kohtumiseni Foorumil!
Lis-Ann Kärtna
EBA projektijuht
lisann@eestibiogaas.ee